Magnifying Glass - Grey.png
arrow&v

Магдонос

November 18, 2020, 1:20:16 PM

Нутриционист

Магдоносот е диуретик и овозможува отстранување на вишокот на застоена течност од телото.

Блитва

November 14, 2020, 5:02:06 PM

Нутриционист

со редовно консумирање на блитвата се постигнува значителна превенција од остеопороза, анемија и се намалува ризикот од појава на макуларна дегенерација.

Мушмула

November 4, 2020, 6:03:02 PM

Нутриционист

Мушмулите се користат за лекување тегоби при дигестијата – цревни и желудочни воспаленија, елиминира надуеност и е силен природен лаксатив.

Димче Дамјановски: Инвестициите во иновативна технологија се единствениот начин да се зголеми млекопроизводството во земјава!

October 30, 2020, 7:32:00 AM

Македонија

Преку Проектот на УСАИД за развој на деловниот екосистем веќе три години во земјава се работи на модернизација на фармите во три сегменти од нивната работа.

За неколку месеци регистрирани 16 семејни винарии

October 30, 2020, 7:22:45 AM

Македонија

Расте бројот на регистрирани семејни винарии во Тиквешкиот регион

Икра од пастрмки карантински ќе се чува во рибникот Дошница

October 28, 2020, 8:04:10 AM

Македонија

Во рибникот Дошница ќе се спроведува карантин за оплодена икра од пастрмки за да се одгледаат и на пазарот да се пласираат риби кои ги исполнуваат највисоките стандарди за здравствена заштита

По искоренувањето на „свинската чума“, операторите ќе може да извезуваат во ЕУ

October 27, 2020, 7:08:37 AM

Македонија

Според минатогодишниот попис на свињарските фарми, евидентирани се вкупно 3.790 одгледувалишта со 133.400 свињи.

Виолета Николова: Македонската иновација PURECLOUD ќе им помогне на инспекторите директно на терен да ја мерат загаденоста на воздухот

October 27, 2020, 7:02:30 AM

Македонија

Системот може да има примена и во многу стопански дејности каде квалитетот на воздухот е многу важен, како на пример еколошко производство на храна и пијалоци; како и поголеми индустриски капацитети кои треба да и возвратат на околината со соодветна грижа и квалитет на воздухот, вели Николова

За изградба и рехабилитација на патната мрежа во кривопаланечко -87 милиони евра

October 25, 2020, 6:06:51 PM

Македонија

Директорот на Агенција за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој Николче Бабовски истакна дека преку Програмата за рурален развој Крива Паланка реализираше четири проекти со вкупна вредност од околу 50 милиони денари, од кои три самостојни проекти на општината и еден во партнерство со Центарот за развој на Североисточниот регион.

Жителите од Долна Преспа ќе бидат обесштетени за лансокото невреме

October 25, 2020, 5:57:52 PM

Македонија

Општина Ресен, во рок од еден месец ќе изврши обесштетувањето на граѓаните погодени од невремето во 2019 година во Долна Преспа, напиша на својот фејсбук профил градоначалникот на Ресен Живко Гошаревски

Бамја

October 25, 2020, 5:13:29 PM

Нутриционист

Редовното консумирање на бамја го намалува ризикот од бубрежни заболувања.

Голем помор на риби кај производителите на крап во Тиквешко Езеро

October 22, 2020, 7:45:36 AM

Македонија

„Целото производство од преку 120 тона ни е загрозено. Настојуваме на секаков начин да интервенираме, вклучително и со додавање вештачки кислород во водата за да ја спречиме оваа катастрофа, но развојот на ситуацијата е сè уште неповолен“, велат од „Златен крап“.

Обесштетување за земјоделците од битолско поради поплавите

October 22, 2020, 7:38:30 AM

Македонија

Вкупно ќе биде надоместена штетата од градот и поплавите на 185 земјоделци од Битола и битолско во вкупен износ од 48.739.605 денари, односно речиси 800.000 евра.

Производителите на свинско месо против предлозите за целосно ослободување од царини за увоз

October 21, 2020, 6:49:03 AM

Македонија

Производителите на свинско месо се против предлозите на преработувачката месна индустрија за целосно ослободување на увозот на смрзнато свинско месо од царинските давачки.

Нови правилници за директно снабдување со храна од малите фармери

October 20, 2020, 7:36:36 AM

Македонија

Подзаконските акти за регулирање на директната продажба на мали количини производи од страна на фармерите, претставува можност за развој и унапредување на работењето на земјоделците

Како се одредува зрелоста на грозето?

October 19, 2020, 6:55:00 AM

Македонија

Полната зрелост на грозјето се утврдува кога од различни места на парцелата се зема средна
проба на грозје и се испитува содржината на шеќерот и киселините во ширата. Кога ќе се
утврди во две последователни мерења, содржината на шеќерот да не се зголемува а
киселините не се намалуваат, тоа значи дека грозјето е во полна зрелост

Порибување со крап во Глобочица

October 15, 2020, 7:10:36 AM

Македонија

Околу 300 единки возрасен крап, денеска беа пуштени во водите на вештачкото езеро Глобочица

Отворено прифатилиштето за бездомни кучиња “Лајка„

October 15, 2020, 7:03:28 AM

Македонија

Лајка е еден посебен концепт на третманот на бездомните животни, а неговиот капацитет е 100 кучиња. Ова значи дека поранешниот стационар или концепт Вардариште, заминува во историјата

Земјоделски политики по европски стандарди

October 15, 2020, 6:57:24 AM

Македонија

Директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски, вчера во Софија, Р. Бугарија се сретна со неговиот колега Васил Грудев. Двајцата директори разговараа за начинот на прилагодување и приближување на АФПЗРР, кон заедничката земјоделска политика на Европската Унија.

Да се засилат контролите за спречување на појавата на птичји грип

October 13, 2020, 8:20:14 AM

Македонија

Живината и другите птици да се држат на начин со кој ќе се ограничи нивното движење надвор од живеалиштата, а одгледувачите треба да внимававаат и да се спречи контакт на домашната живина со дивите птици, предупредуваат надлежните од Управата за храна и ветеринарство

Агрометео: Солидни услови за есенската сеидба

October 13, 2020, 8:13:14 AM

Македонија

Припремите на површините за есенска сеидба може да почнат и порано, со што и во овој момент има услови за сеидба особено на јачменот, информираат агрометеоролозите од Управата за идрометеоролошки работи

Киви

October 11, 2020, 4:57:38 PM

Нутриционист

Покрај течностите, овошјето содржи протеини, масти и јаглени хидрати.енергетската вредност на 100 гр производ изнесува 47 kcal, од кои 0,8 g се протеини, 0,4 g масти и 8,1 јаглехидрати.

Потпишан Договорот за фитосанитарна соработка помеѓу Република Северна Македонија и Република Албанија

October 8, 2020, 10:50:23 AM

Македонија

Овој договор е многу важен за создавање на потполно бесплатен коридор за циркулација на земјоделски производи во двете земји и чекор понатаму кон стратешката иницијатива на „Балканскиот Шенген„ за развој на нашиот регион.

Зелка: храна и лек!

October 7, 2020, 7:56:02 AM

Колумна

Заедно со компирот и гравот, зелката често се наоѓа на менито во студените есенски и зимски денови. Токму зелката, која на нашите простори речиси редовно се претвора во сарма, е исклучително здрава, без оглед дали се јаде во свежа или конзервирана состојба

Морков

October 6, 2020, 3:07:51 PM

Нутриционист

Бета-каротенот во морковот штити и од макуларна дегенерација, и старечка катаракта

Смоква

October 6, 2020, 2:49:11 PM

Нутриционист

Смоквите се користат при запек, бидејќи влакното во овошјето има лаксативни ефекти.

Агропрогноза: не се очекува температура под нулата

October 5, 2020, 11:19:12 AM

Македонија

И покрај разладувањето на атмосферата не се очекуваат негативни утрински температури и први мразеви, со што земјоделците ќе имаат можност непречено да си ја вршат работата, најавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи

ВИ ЈА ПРЕТСТАВУВАМЕ НАШАТА НАЈНОВА ПЛАТФОРМА Е-МАРКЕТИ

October 5, 2020, 10:40:39 AM

Македонија

Е-Маркети е систем од online маркети, каде што без трошоци за веб дизајн, хостинг, адреса, ssl и реклама, можете да изградите online верзија на вашиот постоечки маркет и да добивате нарачки на вашите производи коишто ќе ви бидат однапред платени уште во текот на нарачката.
Меѓу другото Е-Маркети е идеална платформа за работа во услови на карантин.

EU u pripravnosti zbog ptičijeg gripa - stiže iz Rusije i Kazahstana?

October 2, 2020, 5:44:01 AM

Србија

Virus ptičijeg gripa pronađen je u zapadnoj Rusiji i Kazahstanu. Budući da se iz tih regija širi prema severnoj i istočnoj Evropi, EFSA poziva države članice na oprez.

Од идната година задолжителна вакцинација на добитокот против син јазик

October 1, 2020, 9:32:18 AM

Македонија

Болеста ја има во девет одгледувалишта со говеда, со вкупно 770 грла, но засега е потврдена кај десет животни, а угинати се три.

Колку чини најскапото вино во Македонија?

September 29, 2020, 11:33:20 AM

Македонија

Според реномираниот Wine- seacher, најскапото вино во Македонија изнесува 74 долари или 66 евра или 4.100 денари. Станува збор за црвеното вино Chateau Kamnik Terroir Grand Reserva Vranec 2013, на винаријата Камник.

Мајчина душица природен лек за многу болести

September 28, 2020, 12:10:32 PM

Македонија

Повеќегодишна ароматична билка, со нежни цветови и со прекрасен карактеристичен мирис. одамна позната и користена, како во народната, така и во научната медицина. За лековитите цели се употребуваат расцветаните делови кои внимателно се собираат, се сушат па се користи во текот на целата година.

МЗШВ: Нови рок за поднесување на барања за субвенции во земјоделството по Програма 2020

September 26, 2020, 7:45:34 AM

Македонија

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, ги информира сите земјоделски стопанства дека донесен е нов рок за поднесување на барања за директни плаќања. Новиот рок е донесен од страна на Владата на Република Северна Македонија а е утврден согласно дополнетата Уредба за директни плаќања.

Денови на македонски мед во Скопје: Пчеларите бараат медот и пчелите да се заштитат со закон

September 25, 2020, 7:28:26 AM

Македонија

Медот денес се повеќе се користи како лек, отколку како храна. Трошиме само 700 грама годишно по глава на жител, за разлика од Германија која троши девет килограми или Јапонија 16 килограми по глава на жител. Затоа, неминовно е да го смениме однесувањето и да го прифатиме медот како значаен животен продукт во исхраната.
Ова е пораката од 16. „Денови на македонскиот мед” што традиционално се одржува на улицата „Македонија” во центарот на Скопје.

Преспанското езеро сега е длабоко само 15 метри, а подлабоките слоеви губат кислород

September 24, 2020, 7:06:58 AM

Македонија

Министерот за животна средина Насер Нуредини кажа дека се формира тело за спас на езерото, во кое претставници ќе имаат Македонија, Албанија и Грција

МЗШВ: Разговорите со лозарите и винарските визби добија правна рамка

September 23, 2020, 8:35:13 AM

Македонија

Вчера Владата на Република Северна Македонија, донесе одлука со која, разговорите со лозарите и винарските визби добија и правна рамка.

1350 ПОСЕТИ ОД РУСИЈА

September 22, 2020, 11:58:50 AM

Свет

ЕЗП во изминативе 30 денови од Русија (како главен пазар за извоз на македонските земјоделски производи) имаше 1350 посети.

АХВ: Почна кампањата за благосостојба на работните коњи

September 22, 2020, 8:16:29 AM

Македонија

Парични и затворски казни се предвидени за сопствениците кои несоодветно ги третираат коњите, ги измачуваат и ги оптоваруваат повеќе од она што физиолошки можат да издржат, рече денеска директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), Зоран Атанасов. Најавувајќи го почетокот на кампањата за заштита на коњите и за подигнување на јавната свест за нивно правилно чување, одгледување и користење, Атанасов истакна дека изминатите години биле доставени голем број претставки од невладини организации и од граѓани за негрижа и несовесно однесување.

Агрометеоролошка состојба

September 21, 2020, 8:47:55 AM

Македонија

Состојба на земјоделските култури во Република Македонија и агрометеоролошка прогноза за периодот после 18.09.2020 год.

Плодот од шипка - чувар на здравјето

September 21, 2020, 8:31:08 AM

Македонија

Шипката е есенски плод, кој помага во борбата против настинката, поради што многу луѓе го викаат “чувар на здравјето”

Берење на десертно грозје

September 17, 2020, 7:50:09 AM

Македонија

Одредувањето на времето на бербата на грозјето има значајна улога во процесот на преработка на грозјето

Кога е вистинското време и правилниот начин за берба на јаболката?

September 16, 2020, 8:00:32 AM

Organic

Определувањето на вистинскиот момент за берба може да одигра голема улога во постигнувањето висок квалитет на финалниот производ, од што зависи и постигнувањето на соодветен финансиски ефект

Агропрогноза: Да започнат подготовките за зазимување на пчелите

September 14, 2020, 7:29:46 AM

Македонија

Ова е период кога во пчеларството треба да започнат подготовките за зазимување, со стимулативната прихрана за зимското легло.

Фармерите легално ќе продаваат од дома

September 14, 2020, 7:21:26 AM

Македонија

Двата правилника за директно снабдување што ги донесе Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) ќе им овозможат на фармерите и на малите производители да можат да ги пласираат своите производи до крајните потрошувачи со додадена вредност без да зависат од откупувачите.

Двеста милиони евра за земјоделството најавува Владата

September 14, 2020, 7:07:29 AM

Македонија

Иновации, модернизација, зголемување на производството и конкурентност. Ова се клучните сегменти на кои ќе биде фокусирана владината земјоделска политика во следните четири години.

Агро експерти не очакват ръст в цената на брашното и хляба, докато в Европа цените скачат с 20%

September 11, 2020, 6:28:31 AM

България

Проблемът със сушата пред зърнопроизводителите е валиден не само за България, но и за редица страни в цяла Европа.

Za predstojeće hladne dane, uzgajajte bosiljak u kućnim uslovima

September 11, 2020, 6:11:02 AM

Србија

Sveži listovi imaju antibakterijska i antiseptička svojstva pa se mogu koristiti u lečenju infekcija. Može se primenjivati lokalno dok direktno stavljanje listova bosiljka na rane, sprečava bakterijske infekcije.

Награда од 2500 денари за оној што ќе најде угината дива свиња

September 11, 2020, 5:51:18 AM

Македонија

Агенцијата за храна и ветеринарство ги замолува сите оние кои во природата ќе откријат угината дива свиња, да пријават во надлежната институција и да добијат парична награда